Netflix i HBO GO – czerwiec 2020. Filmy i seriale, na które czekamy

Zielone ludki z kultowej komedii Marsjanie atakują! (1996) to jedna z netfliksowych propozycji na czerwiec. Po ponad dwuletniej przerwie (sic!) wraca serial Marcella o detektyw, która po rozwodzie wraca do pracy w policji. Na Netfliksie nadrobimy też Zimną Wojnę Pawła Pawlikowskiego. Z kolei HBO GO zaoferuje całkiem nowy serial dla miłośników klimatu pierwszej połowy XX wieku w USA – Perry Manson.

1. Zimna Wojna – 2 czerwca, Netflix

Po spektakularnej wpadce w listopadzie ubiegłego roku (kiedy film udostępniony został przez serwis przypadkowo), Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego już pełnoprawnie i na dłużej trafi do biblioteki Netfliksa. Nominowana do Oscara produkcja pozostaje wierna temu, do czego reżyser przyzwyczaił nas już w nagrodzonej statuetką Idzie. Czerń i biel, oszczędna praca kamery, statyczne ujęcia, a na pierwszym planie świetne aktorstwo. Pozycja obowiązkowa dla polskiego widza.

2. W głębi lasu – 12 czerwca, Netflix

Druga polska produkcja w czerwcowym zestawieniu to absolutna zagadka. W głębi lasu to serial oryginalny Netfliksa z Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, a wyreżyserowany przez Leszka Dawida (Jesteś Bogiem) i Bartosza Konopkę (Królik po berlińsku). Fabuła serialu opiera się na mrocznej powieści kryminalnej Harlana Cobena o tym samym tytule z 2007 roku. Słysząc o polskim serialu na „wielkim N” trudno oprzeć się obawie, że W głębi lasu skończy podobnie jak 1983 (polski serial z tragicznie drewnianymi dialogami w języku angielskim, całość też nie powalała), ale tym razem trzeba pamiętać, że reżyserię powierzono dwójce utalentowanych i doświadczonych artystów. Czy ta produkcja okaże się sukcesem? Przekonamy się 12 czerwca.

3. Pięciu braci – 12 czerwca, Netflix

Tego samego dnia, w którym na Netfliksie zobaczymy pierwsze odcinki W głębi lasu, pojawi się także nowa pełnometrażowa produkcja Spike’a Lee – Pięciu Braci (Da 5 Bloods). Wydawać by się mogło, że czasy efekciarskich i „brudnych formą” filmów o wojnie w Wietnamie już dawno za nami i… właściwie to się zgadza. Po około 30 latach od szczytu zainteresowania produkcjami o Wietnamie (głównie dramaty wojenne przełomu lat 80. i 90., ale też szereg komedii) Netflix proponuje widzom kolejne spojrzenie na ten konflikt, tym razem z perspektywy czwórki amerykańskich weteranów, którzy po latach wracają do Wietnamu, by znaleźć szczątki swojego dowódcy oraz ukryty skarb.

4. Marcella (sezon 3) – 14 czerwca, Netflix

Szczerze przyznaję: zapomniałem, że ten serial istnieje. Ostatni odcinek brytyjskiego kryminału Marcella ukazał się na Netfliksie w maju 2018 roku! Ponad dwa lata później, w czerwcu 2020 r. w końcu będzie można obejrzeć dalsze losy Marcelli Backland, która po rozwodzie i 12 latach rozłąki z policją wraca do pracy detektywa w Londynie. Postać grana przez Annę Friel jest zapadająca w pamięć, przekonująca i zwyczajnie bliska widzowi… tylko czy po ponad dwóch latach od drugiego sezonu będziemy chcieli do niej wrócić?

5. A whisker Away – 18 czerwca, Netflix

Ostatnia nowość w repertuarze Netfliksa na czerwiec 2020 r. to anime. Japońska pełnometrażowa produkcja A Whisker Away opowiada historię Muge – dziewczyny, która chcąc zdobyć względy swojej miłości, zamienia się w… kota.

6. Czarownica 2 – 1 czerwca, HBO GO

HBO GO poszerza swoją ofertę filmów Disneya o zeszłoroczny sequel Czarownicy. Po happy endzie w pierwszej części familijnej produkcji Angelina Jolie ponownie wciela się w Diabolinę, która – jak się okazało – ma więcej niż jedno oblicze (z korzyścią dla niej!). Tym razem jednak mimo zejścia przez tytułową czarownicę na dobrą ścieżkę, nie wszyscy chcą jej w to uwierzyć. Wkrótce na Diabolinę padają podejrzenia ataku na króla, rozpętuje się konflikt. Niestety „dwójka” jest bardziej przewidywalna od swojej poprzedniczki i właściwie po samym trailerze można już domyślić się tego, jak fabuła potoczy się dalej. Czarownica 2 pozostaje jednak całkiem udanym baśniowym widowiskiem.

7. Zombieland: Kulki w łeb – 28 czerwca, HBO GO

Żadne z tego dzieło sztuki, ale na luźny wieczór ze znajomymi nada się świetnie. Sequel Zombieland powstał po – bagatela – 10 latach od części pierwszej (czyli w 2019 roku) i powrócił z gwiazdorską obsadą: Emma Stone, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg i Abigail Breslin. Tony absurdalnego humoru, wybuchy, monster trucki i widowiskowe sceny walki to oś zeszłorocznej produkcji. Jeśli chcesz miło spędzić wieczór po ciężkim dniu w pracy, na kanapie i z poprornem w ręce, to Zombieland: Kulki w łeb jest propozycją właśnie dla Ciebie.

8. Perry Mason – 29 czerwca, HBO GO

Żeby nie było, że HBO GO w czerwcu nie proponuje nic autorskiego, dorzućmy jeszcze premierę serialu Perry Mason. To oryginalna produkcja bazująca na serii powieści detektywistycznych o Perrym Masonie – a na przestrzeni 40 lat ich autor, Erle Stanley Gardner, napisał ich około 80! Protagonistą jest adwokat, który zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami – broni oskarżonych o morderstwa, często wskazując wymiarowi sprawiedliwości innego podejrzanego. Klimat serialu przypomina czasy współczesne autorowi pierwowzoru – czyli pierwszą połowę XX wieku. Pozycja obowiązkowa dla fanów klasyki historii detektywistycznych.

Przeczytaj także:

Goły biust jako manifest feministyczny. „Bo we mnie jest seks”

Są kobiety eteryczne – jak kwiaty, które potrzebują idealnych warunków by rozkwitnąć. I są kobiety jak dzikie wino, zachłanne na życie, na przestrzeń, na podziw. By rozkwitnąć potrzebują tylko by im nie przeszkadzać, ale nawet wobec przeszkód dadzą sobie radę. Kalina Jędrusik nie była eteryczna, była pełnią kobiecości, seksapilu, siebie. Takie kobiety albo się kocha,…

Zabawki opowiedzą o medycynie i ekologii. Rozmowa z twórcami krakowskiego Muzeum Zabawek

Najstarsze zabawki z kolekcji Fundacji Sosenków pochodzą już z XVI wieku. Jest to między innymi szopka Królowej Bony czy klocki, którymi bawił się ostatni Cesarz Prus Wilhelm II. Zabawki prezentowane na wielu wystawach, a nawet wykorzystywane jako rekwizyty w filmach – w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga czy „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy. Wiele wskazuje na to,…

Radość i smutek. Rok po premierze Cyberpunk 2077 nadal wzbudza skrajne emocje

“Arcydzieło”, “rozczarowanie”, “gra na raz”, “najlepszy tytuł”, “coś wybitnego”, “nic nowego”, “zmarnowany potencjał”, “gra roku”. To tylko kilka określeń, jakie padły pod adresem jednej z najbardziej kontrowersyjnych premier gamingowych poprzedniej dekady. Szeroko komentowana gra stała się chyba słynniejsza ze względu na okoliczności jej wydania niż rozgrywkę. 10 grudnia mija rok od wejścia Cyberpunka 2077 na…