Netflix i HBO GO – czerwiec 2020. Filmy i seriale, na które czekamy

Zielone ludki z kultowej komedii Marsjanie atakują! (1996) to jedna z netfliksowych propozycji na czerwiec. Po ponad dwuletniej przerwie (sic!) wraca serial Marcella o detektyw, która po rozwodzie wraca do pracy w policji. Na Netfliksie nadrobimy też Zimną Wojnę Pawła Pawlikowskiego. Z kolei HBO GO zaoferuje całkiem nowy serial dla miłośników klimatu pierwszej połowy XX wieku w USA – Perry Manson.

1. Zimna Wojna – 2 czerwca, Netflix

Po spektakularnej wpadce w listopadzie ubiegłego roku (kiedy film udostępniony został przez serwis przypadkowo), Zimna Wojna Pawła Pawlikowskiego już pełnoprawnie i na dłużej trafi do biblioteki Netfliksa. Nominowana do Oscara produkcja pozostaje wierna temu, do czego reżyser przyzwyczaił nas już w nagrodzonej statuetką Idzie. Czerń i biel, oszczędna praca kamery, statyczne ujęcia, a na pierwszym planie świetne aktorstwo. Pozycja obowiązkowa dla polskiego widza.

2. W głębi lasu – 12 czerwca, Netflix

Druga polska produkcja w czerwcowym zestawieniu to absolutna zagadka. W głębi lasu to serial oryginalny Netfliksa z Grzegorzem Damięckim i Agnieszką Grochowską w rolach głównych, a wyreżyserowany przez Leszka Dawida (Jesteś Bogiem) i Bartosza Konopkę (Królik po berlińsku). Fabuła serialu opiera się na mrocznej powieści kryminalnej Harlana Cobena o tym samym tytule z 2007 roku. Słysząc o polskim serialu na „wielkim N” trudno oprzeć się obawie, że W głębi lasu skończy podobnie jak 1983 (polski serial z tragicznie drewnianymi dialogami w języku angielskim, całość też nie powalała), ale tym razem trzeba pamiętać, że reżyserię powierzono dwójce utalentowanych i doświadczonych artystów. Czy ta produkcja okaże się sukcesem? Przekonamy się 12 czerwca.

3. Pięciu braci – 12 czerwca, Netflix

Tego samego dnia, w którym na Netfliksie zobaczymy pierwsze odcinki W głębi lasu, pojawi się także nowa pełnometrażowa produkcja Spike’a Lee – Pięciu Braci (Da 5 Bloods). Wydawać by się mogło, że czasy efekciarskich i „brudnych formą” filmów o wojnie w Wietnamie już dawno za nami i… właściwie to się zgadza. Po około 30 latach od szczytu zainteresowania produkcjami o Wietnamie (głównie dramaty wojenne przełomu lat 80. i 90., ale też szereg komedii) Netflix proponuje widzom kolejne spojrzenie na ten konflikt, tym razem z perspektywy czwórki amerykańskich weteranów, którzy po latach wracają do Wietnamu, by znaleźć szczątki swojego dowódcy oraz ukryty skarb.

4. Marcella (sezon 3) – 14 czerwca, Netflix

Szczerze przyznaję: zapomniałem, że ten serial istnieje. Ostatni odcinek brytyjskiego kryminału Marcella ukazał się na Netfliksie w maju 2018 roku! Ponad dwa lata później, w czerwcu 2020 r. w końcu będzie można obejrzeć dalsze losy Marcelli Backland, która po rozwodzie i 12 latach rozłąki z policją wraca do pracy detektywa w Londynie. Postać grana przez Annę Friel jest zapadająca w pamięć, przekonująca i zwyczajnie bliska widzowi… tylko czy po ponad dwóch latach od drugiego sezonu będziemy chcieli do niej wrócić?

5. A whisker Away – 18 czerwca, Netflix

Ostatnia nowość w repertuarze Netfliksa na czerwiec 2020 r. to anime. Japońska pełnometrażowa produkcja A Whisker Away opowiada historię Muge – dziewczyny, która chcąc zdobyć względy swojej miłości, zamienia się w… kota.

6. Czarownica 2 – 1 czerwca, HBO GO

HBO GO poszerza swoją ofertę filmów Disneya o zeszłoroczny sequel Czarownicy. Po happy endzie w pierwszej części familijnej produkcji Angelina Jolie ponownie wciela się w Diabolinę, która – jak się okazało – ma więcej niż jedno oblicze (z korzyścią dla niej!). Tym razem jednak mimo zejścia przez tytułową czarownicę na dobrą ścieżkę, nie wszyscy chcą jej w to uwierzyć. Wkrótce na Diabolinę padają podejrzenia ataku na króla, rozpętuje się konflikt. Niestety „dwójka” jest bardziej przewidywalna od swojej poprzedniczki i właściwie po samym trailerze można już domyślić się tego, jak fabuła potoczy się dalej. Czarownica 2 pozostaje jednak całkiem udanym baśniowym widowiskiem.

7. Zombieland: Kulki w łeb – 28 czerwca, HBO GO

Żadne z tego dzieło sztuki, ale na luźny wieczór ze znajomymi nada się świetnie. Sequel Zombieland powstał po – bagatela – 10 latach od części pierwszej (czyli w 2019 roku) i powrócił z gwiazdorską obsadą: Emma Stone, Woody Harrelson, Jesse Eisenberg i Abigail Breslin. Tony absurdalnego humoru, wybuchy, monster trucki i widowiskowe sceny walki to oś zeszłorocznej produkcji. Jeśli chcesz miło spędzić wieczór po ciężkim dniu w pracy, na kanapie i z poprornem w ręce, to Zombieland: Kulki w łeb jest propozycją właśnie dla Ciebie.

8. Perry Mason – 29 czerwca, HBO GO

Żeby nie było, że HBO GO w czerwcu nie proponuje nic autorskiego, dorzućmy jeszcze premierę serialu Perry Mason. To oryginalna produkcja bazująca na serii powieści detektywistycznych o Perrym Masonie – a na przestrzeni 40 lat ich autor, Erle Stanley Gardner, napisał ich około 80! Protagonistą jest adwokat, który zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami – broni oskarżonych o morderstwa, często wskazując wymiarowi sprawiedliwości innego podejrzanego. Klimat serialu przypomina czasy współczesne autorowi pierwowzoru – czyli pierwszą połowę XX wieku. Pozycja obowiązkowa dla fanów klasyki historii detektywistycznych.

Przeczytaj także:

Jak odnaleźć pasję do życia? Przepis z animacji: „Co w duszy gra”

Na bajkę do kina tylko z dziećmi? Niekoniecznie! Filmy animowane wcale nie są wyłącznie dla widzów niepełnoletnich, choć taki mit pokutuje wciąż w powszechnym odbiorze. Na film „Co w duszy gra” w reżyserii Pete Docter i Kemp Powers polecam się wybrać, jeśli: jesteście wielbicielami muzyki – zwłaszcza jazzu – szukacie sensu w życiu lub negujecie […]

„Mare z Easttown”. Kate Winslet w jednym z najlepszych kryminałów ostatnich lat

Nowy serial zrealizowany na zlecenie HBO nie zna kompromisów. „Mare z Easttown” pod każdym względem trzyma najwyższy poziom. Twórcom udało się uciec od szablonowości serialowej układanki, mimo że każdy z jej elementów wydaje się znajomy. Autorzy „Mare z Easttown” nie wypływają na nieznane wody, nie eksplorują nieznanych dotąd obszarów gatunku, trudno nawet nazwać ich dzieło […]

Nomadland, czyli ucieczka przed stratą. Najlepszy film roku?

„Nomadland” w reżyserii Chloé Zhao to dla mnie najbardziej poruszający film ostatnich lat. Już dawno nie wyszłam z kina tak zapłakana i z poczuciem, że ktoś na ekranie niemal kroił moją duszę bez znieczulenia. Choć życiorys bohaterki jest zupełnie inny niż mój, jest coś wspólnego ponad naszymi peselami, doświadczeniami i okolicznościami życia. Coś bardzo ludzkiego, doświadczanego…