Netflix i HBO GO – grudzień 2020. Koniec roku wstrząśnięty, niezmieszany

HBO GO na grudzień 2020 r. przygotowało nie lada gratkę dla każdego miłośnika klimatów bondowskich. Wszystkie filmy z uwielbianym na całym świecie agentem 007 od 1 grudnia są już dostępne do obejrzenia na platformie. To łącznie 26 filmów, które powstały do 2015 roku i gdyby oglądać je ciągiem, całość zajęłaby nam 3304 minuty, czyli nieco ponad 55 godzin, a więc prawie 2 i jedną trzecią doby. Równie dobrze można jednak rozłożyć je codziennie po jednym od pierwszego dnia grudnia, dzięki czemu ostatni – Skyfall – obejrzymy dokładnie w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Każdy sposób jest dobry, by nadrobić filmy o Jamesie Bondzie.

1. Selena (2020) – 4 grudnia – Netflix

W swoim nowym serialu Netflix sięga po klasykę lat 90. Pierwszy sezon Seleny, który pojawi się na platformie – oczywiście w całości – 4 grudnia, to historia Seleny Quintanilli-Pérez, jednej z najsłynniejszych piosenkarek latynoskiej muzyki Tejano na świecie. Życiorys artystki jest wdzięczną inspiracją dla twórców filmowych. Selena została zamordowana w 1995 roku w wieku zaledwie 23 lat (na ok. 2 tygodnie przed 24. urodzinami) przez kierowniczkę jej fanklubu. Yolanda Saldívar podczas kłótni postrzeliła piosenkarkę z rewolweru. Selena zmarła z powodu utraty znacznej ilości krwi. O popularności Seleny niech świadczy fakt, że zaledwie dwa lata po tragicznej śmierci rolę gwiazdy w filmie pt. Selena zagrała Jennifer Lopez. 25 lat później historię autorki Como La Flor przypomnimy sobie w nowym serialu Netfliksa. Główną rolę zagra 30-letnia Christian Serratos (Saga „Zmierzch”, The Walking Dead).


Przeczytaj także:

Cyberhype 2020

Kiedy myślę o marketingu gier, myślę głównie o materiałach promocyjnych w sieci. Od kilku lat myślę też o reklamach wielkoformatowych na budynkach, bilbordach, pojazdach komunikacji miejskiej, krajowej i tak dalej. Do tej pory nawet te większe tytuły takie jak Grand Theft Auto czy God of War raczej na tym poprzestawały, nie licząc okazjonalnych akcji specjalnych […]


2. Mank (2020, reż. D. Fincher) – 4 grudnia – Netflix

Najnowszy film Davida Finchera mieliśmy obejrzeć w kinach w listopadzie; przez wiadome względy związane z pandemią i dobijaniem pracowników polskiej kultury przez rząd film Mank zobaczymy 4 grudnia na Netfliksie. Czarno-białe dzieło twórcy hitów takich jak Siedem (1995), Podziemny Krąg (1999) i The Social Network (2010) kusi atmosferą zbliżoną do kina noir i gwiazdorską obsadą. W Mank zobaczymy m.in. Gary’ego Oldmana (Leon Zawodowiec, serie o Harrym Potterze i Batmanie, Czas Mroku), Amandę Seyfried (Mamma Mia!, Zaginiona) i Lily Collins (Love, Rosie, Emily w Paryżu). Mank to w skrócie opowieść o scenarzyście filmu Obywatel Kane, Hermanie Mankiewiczu, który przygląda się życiu Hollywood lat 30. XX wieku.


3. Bal (2020, reż. R. Murphy) – 11 grudnia – Netflix

Broadway ponownie staje się inspiracją filmowych twórców. Wydaje się, że na temat gwiazd, gwiazdeczek i tych zupełnie nieznanych oraz słaboświecących gwiazduniek powiedziano i nagrano już wszystko, Ryan Murphy stwierdził: hold my camera. Niezawodne Meryl Streep i Nicole Kidman to najjaśniejsze punkty obsady filmu Bal, w którym cztery pechowe gwiazdy Broadwayu walczą o prawo lesbijki z miasteczka w Indianie do przyjścia ze swoją dziewczyną na szkolną zabawę. Altruizm? Gdzie tam – próba odbudowania pozytywnego wizerunku po wielkiej klapie kosztownej broadwayowskiej sztuki. Zapowiada się przyjemne i lekkie widowisko w postaci komediowego musicalu.

4. Niebo o północy (2020, reż. G. Clooney) – 23 grudnia – Netflix

Postapokaliptyczna wizja przyszłości. George Clooney opisuje historię samotnego naukowca z Arktyki, który po bliżej nieokreślonej katastrofie (klimatycznej?) próbuje nawiązać łączność z astronautami wracającymi na ziemię z misji kosmicznej. Augistin (w tej roli również Clooney) próbuje uchronić załogę statku Aether przed śmiercią, która czeka ich na nieprzyjaznej już planecie. Adaptacja książki Lily Brooks-Dalton pt. Dzień dobry, północy. Interesujące, choć zapowiada się na dzieło bliżone do typowego amerykańskiego dramatu science-fiction niż do intrygującej Arktyki z Madsem Mikkelsenem.

5. Seria filmów z Jamesem Bondem – 1 grudnia – HBO GO

Bond. James Bond. Tego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać. Agent 007 jest już dostępny na HBO GO w każdej możliwej odsłonie, od Dr. No z 1962 r. do Spectre z 2015 r. Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan oraz Daniel Craig – cała szóstka, która pojawiła się na wielkich ekranach z licencją na zabijanie, dostępna w domowym zaciszu. How cool is that?!

6. Królowie Charm City (2020, reż. A.M. Soto) – 5 grudnia HBO GO

Choć nazwisko reżysera Angela Manuela Soto mówi niewiele, to w produkcję Królów Charm City zaangażował się m.in. Will Smith, co zapewniło produkcji pewien rozgłos. Historia o czarnoskórym 14-latku aspirującym na członka motocyklowego gangu zadebiutowała w styczniu tego roku na Festiwalu Filmowym Sundance (jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie), na którym zespół aktorski otrzymał specjalną nagrodę jury (obraz był też nominowany do nagrody głównej). Królowie Charm City spotkali się z dość przychylnym odbiorem – 45 krytyków w serwisie Rotten Tomatoes wystawiło filmowi średnią ocenę na poziomie 78%, a z 13 recenzji w serwisie Metacritic wynikła średnia ocena 62/100.

7. Szczygieł (2019, reż. J. Crowley) – 6 grudnia – HBO GO

Ekranizacja powieści nagrodzonej Pulitzerem w kategorii fikcja literacka. Film z ubiegłego roku żadnych poważniejszych wyróżnień nie uzyskał, mimo to uplasować go można spokojnie na półce z napisem „przyzwoite średniaki”. 13-letni Theodore Decker traci matkę na własnych oczach w zamachu podczas wizyty w muzeum. Chłopak kradnie z placówki dzieło, które ma stać się jego pamiątką po tym tragicznym dniu – obraz przedstawiający ptaka przykutego łańcuchem do podajnika. To bezcenne dzieło sztuki nosi właśnie tytuł Szczygieł. W roli chłopaka przeżywającego traumę i próbującego odnaleźć się w świecie po dramacie z muzeum wcielają się Oakes Fegley (jako nastolatek) i Ansel Elgort (jako dorosły).

8. Cztery wesela i pogrzeb (2019) – 1 grudnia – HBO GO

Czy warto obejrzeć – tego nie wiem, natomiast nowa odsłona Czterech wesel to dość ciekawy eksperyment. Serial oczywiście wprost nawiązuje do kultowej komedii o tym samym tytule z 1994 roku (reż. Mike Newell). Produkcja w całości jest już dostępna na HBO GO (obejrzeć można także wspomniany film, a więc jest okazja do porównania), a występuje w niej m.in. znana z Gry o Tron Nathalie Emmanuel, a także znana z kinowej wersji tytułu Andie MacDowell.

Pełna kulturka Cię lubi. A czy Ty lubisz Pełną Kulturkę?