Rozmowa: Walczą z fake newsami, wspierają protestujących na Białorusi. Gry zaangażowane społecznie

Jak gry pomagają zrozumieć osoby z zaburzeniami psychicznymi, uczą rozpoznawania manipulacji, a nawet są narzędziem w rękach protestujących przeciwko reżimowi Łukaszenki? To tematy poruszane w tegorocznej edycji międzynarodowego festiwalu Games for Impact, organizowanego przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny i Indie Games Polska. Games for Impact to wydarzenie poświęcone grom wideo zaangażowanym społecznie. Edukacja, prawa człowieka, zdrowie – to tylko część tematów, którym poświęcona jest tegoroczna edycja. O szczegółach dowiecie się z naszej rozmowy z Jakubem Zgierskim, kierownikiem festiwalu Games for Impact.

O grach „Go Viral!” i „Get Bad News” twórców z Uniwersytetu w Cambridge:

O wykorzystaniu gier wideo – np. „This War of Mine” (2014, 11 bit studios) – w edukacji:

Dobrze by było, gdyby w Ministerstwie Edukacji czy innych instytucjach odpowiedzialnych za system edukacji ktoś pomyślał, jak wdrażać gry komputerowe do szkół. Myślę, że w Polsce jesteśmy na bardzo początkowym etapie. Jedynym gestem, jaki został wykonany, jest zapowiedź dopisania gry This War of Mine do listy lektur. Wpisanie do listy lektur jest miłym gestem, ale trzeba się zastanowić, co dalej. Jak być może szkolić nauczycieli, być może są to też kwestie sprzętowe. Gry mogą być niesamowitym narzędziem edukacji. Takie gry, które zmieniają myślenie, zmieniają świat, edukują, leczą, muszą powstawać w międzysektorowej współpracy – ocenia Jakub Zgierski.

O grach komentujących i aktywnie uczestniczących w sytuacji społeczno-politycznej na Białorusi:

Udział w festiwalu Games for Impact jest bezpłatny, a można w nim wziąć udział po rejestracji na stronie wydarzenia. Tam również znajdziecie pełny program ostatnich dwóch dni, które poświęcone są m.in. sytuacji na Białorusi oraz dostępności gier dla osób z niepełnosprawnościami.

Posłuchaj całej rozmowy: