Wiedźmin ma nowe zlecenie. Zatrudnił się w łódzkim muzeum

Gry komputerowe i komiks – to forma sztuki. Wciąż wielu trzeba o tym jednak przekonywać. Bywają rzemiosłem, rozrywką niepogłębioną wyższą treścią, ale bywają wprost genialne. Czyż nie analogicznie choćby z kinem, które swoja drogą również długo czekało na to, by nazwano je sztuką? Wkrótce Polska wykona kolejny ważny krok do adekwatnego traktowania branży gier, komiksów i popkultury. W Łodzi powstanie Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Muzeum ma mieć charakter edukacyjny, a ekspozycja będzie bazować na interaktywności. W budynku EC1 Południowy-Wschód – zespole dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni – wygospodarowana zostanie trzypiętrowa przestrzeń.

Na parterze i pierwszym piętrze CKNI EC1, powstaną sale poświęcone grom wideo. Jedną z najważniejszych atrakcji będzie możliwość zagrania w grę poświęconą tworzeniu gier komputerowych, osadzoną w świecie znanym z produkcji CD Projekt RED, Wiedźmin 3: Dziki Gon. Gra powstaje we współpracy z autorami egranizacji powieści Sapkowskiego, którzy przekazali na potrzeby ekspozycji artefakty związane z produkcją. Gratką będzie możliwość zapoznania się z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości i doświadczenia, tego ,jak grało się w gry 30 lat temu. Organizatorzy planują stworzyć pokój zagadek, który istnieje naprawdę, ale zobaczyć go można tylko na ekranie.

Na pierwszym piętrze swój początek będzie miała stała wystawa poświęcona komiksowi. Oprócz tej ekspozycji planowane są także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe. Z tego miejsca zwiedzający mają wyjść także z wiedzą o tajnikach pisania scenariusza, wymyślania bohaterów czy komponowania kadrów i plansz.

Nasze wystawy zaprezentują znacznie ciekawsze formy opowiadania i narracji – mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI EC1 – Komiksy i gry dawno przestały być kojarzone z rozrywką dla dzieci i młodzieży. Rosły razem z nami, ale nie traciły swojej wciągającej siły. Każdy, kto odczuwał pustkę po rozstaniu z bohaterami ulubionej gry RPG, kto kilka razy z rzędu czytał ostatni zeszyt przygód ukochanych bohaterów, doskonale wie, o czym mówię. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 to drzwi do świata kolorowych, interaktywnych historii.

Patronem Centrum został sam Geralt z Rivii – kodeks wiedźmiński najwidoczniej nie zabrania pracy w kulturze. Wizję Białego Wilka jako „kustosza” zrealizuje doświadczony twórca – Przemysław Truściński („Trust”).

Od mojego rysunku zaczęła się przygoda wiedźmina w pop kulturze. Totalne światowe szaleństwo – chwali się polski rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, któremu zawdzięczamy wizerunek Geralta z gry CD Projekt RED, a także projekt słynnego wilczego medalionu.

To nie jest w założeniu wiedźmin jeden do jednego znany z gier. To ma być kolejny, nowy wiedźmin. Wszyscy wiedzą, że to Geralt, ale to musi być zupełnie inny projekt. Bardziej postać kartonowa, bliżej animacji, niż postać realistyczna w 3D – zdradza twórca. 

Prace nad stworzeniem muzeum trwają. Do łódzkiego centrum według planów wejdziemy w 2022  roku. Szacowany koszt, od remontu poprzez wyposażenie placówki i stworzenie unikatowych wystaw, oszacowano na 30 mln złotych.