8 najciekawszych i najpiękniejszych kin na świecie

Wakacje zazwyczaj są czasem podróży. Ludzie zwiedzają świat śladami pięknych plaż, kościołów, zamków. Ja dziś zabiorę was w tournée po niezwykłych kinach. Jeśli wydaje się Wam, że wszystkie kina są do siebie podobne, przynajmniej wtedy, gdy gaśnie światło, to jesteście w błędzie. Odwiedzimy miejsca wykwintne, oryginalne, bardzo wygodne i nieco ekstremalne. Jedno jest pewne: dziś zabieram was do kina, ale… nie na film.

The Electric Cinema

fot. Flickr/The Wright Archive
MiejsceLondyn (Wielka Brytania)
Rok powstania1910
StylKlasyczny, elegancki

Gdyby dane Wam było oglądać tam kiedyś jakiś film, to załóżcie na siebie raczej elegancką sukienkę lub marynarkę, a nie dżinsy i sprany podkoszulek. Jest tam elegancko i wytwornie. The Electric Cinema w Notting Hill to jedno z najstarszych działających kin w Wielkiej Brytanii. Powstało w 1910 r. Był to jeden z nielicznych budynków od początku i w całości korzystający z elektryczności. Na przestrzeni lat kino przeżywało swoje wzloty i upadki. Było wielokrotnie bombardowane w czasie drugiej wojny, w 1984 r. próbowano je zlikwidować. Wstawili się za nim m.in.  Audrey Hepburn i Anthony Hopkins. W 2012 r. budynek zniszczył pożar. Wszystko to jednak nie zakończyło działalności tej świątyni filmu. 

Le Grand Rex

fot. Wikimedia/A.hellmann
MiejsceParyż (Francja)
Rok powstania1932
StylArt déco, elegancki

Do Paryża polecam zabrać jeszcze bardziej odświętny strój. Czeka tu na nas Le Grand Rex, czyli kino w stylu art déco zbudowane w 1932 r. Przepych i zdobienia charakterystyczne dla tego budynku robiły wrażenie na ówczesnych widzach i robią również obecnie. Zlecenie na ten budynek pochodziło od Jacques’a Haïka , producenta filmowego, który chciał stworzyć najpiękniejsze kino w stolicy Francji. W Internecie możemy znaleźć relacje, że by dostać się do tego kina trzeba odczekać swoje w długiej kolejce. Nic dziwnego: na sali kinowej jest 2700 miejsc, a w momencie otwarcia foteli było jeszcze więcej – 3300. Zdecydowanie nie jest to kameralne kino studyjne. Kwestia wielkości zawsze była w Le Grand Rex ważna: w 1988 r. kino miało największy ekran w Europie. Co ciekawe, gwiazdy obejrzymy tu nie tylko na ekranie, ale również zadzierając głowę wysoko do góry. Zobaczymy wtedy rozgwieżdżone sklepienie. To w tym budynku zainstalowano pierwsze we Francji mechaniczne schody ruchome, a otworzył je i postawił na nich swoje stopy w 1957 r. sam Gary Cooper.

Teatr Sci-Fi-Dine-In

fot. Flickr/Harshlight
MiejsceBay Lake (Floryda, USA)
Rok powstania1991
StylAmerykański retro

Pora na wycieczkę ciekawą, choć już może mniej wykwintną (możemy znów założyć dżinsy 🙂 ). Coś dla tych, którzy chętnie wybraliby się do kina samochodowego, ale nie mają samochodu. W zasadzie Teatr Sci-Fi-Dine-In w Stanach Zjednoczonych to bardziej restauracja niż kino, założona w 1991 r. i znajdująca się w Disney’s Hollywood Studio. Są tam budki przypominające kabriolety, w których możemy delektować się tradycyjną kuchnią amerykańską, a na dużym ekranie wyświetlane są fragmenty filmów z lat 50. i 60.

DOT (dawniej: Teatr Infoversum)

fot. Wikimedia/Wutsje
MiejsceGroningen (Niderlandy)
Rok powstania2014
StylNowoczesny, futurystyczny

Kolejne miejsce zdecydowanie nastawione jest na doznania wzrokowe. Tym razem będziemy w Holandii, a właściwie, jak powinniśmy mówić i pisać: Królestwie Niderlandów. Przygoda z tym budynkiem zaczyna się na długo przed wejściem do jego wnętrza. Zlokalizowana w holenderskim mieście Groningen instytucja jest zadziwiająca. Z powodu wyjątkowej okrągłej formy i niesamowitej kopuły przypomina wyglądem statek kosmiczny. Sala kinowa znajduje się pod kopułą – w sercu budynku. Kino DOT, znane wcześniej jako Infoversum, zostało zaprojektowane specjalnie dla pokazów 3D.  Siedziska można przechylić do tyłu tak, aby widzieć niemal całe sklepienie kopuły, filmy ogląda się tam na 20-metrowym ekranie, a projektorów jest osiem.

Pathé Tuschinski

fot. Wikimedia/Fabio Bruna from The Hague(Den Haag), Netherlands
fot. Flickr/Fred Romero
MiejsceAmsderdam (Niderlandy)
Rok powstania1921
StylElegancki, ekskluzywny

Holendrzy mają jeszcze jedno bardzo piękne kino. Pierwotnie znany jako Teatr Tuschinski, Pathé Tuschinski, który został oddany do użytku w 1921 r., uważany jest za jedno z najpiękniejszych kin na świecie. Inwestycja była wielkim marzeniem właściciela sieci kin Abrahama Icka Tuschinskiego.  Budynek łączy w sobie wiele stylów architektonicznych i do dziś jest jedną z ważniejszych atrakcji turystycznych Amsterdamu. W chwili otwarcia kina miało ono 1500 miejsc, obecnie jest o połowę mniejsze. Różnica wynika z zastosowanych w przeszłości mniejszych foteli. Tuschinski dopasowywał je do własnej niskiej postury. Nowością kina Tuschinskiego było wyznaczenie przez właściciela pokoju zabawowego dla dzieci.

Cineteca Madrid

fot. Wikimedia/Diario de Madrid
MiejsceMadryt (Hiszpania)
Rok powstania2011
StylPostindustrialny

Cineteca Madrid to pod wieloma względami miejsce wyjątkowe. Jest częścią Matedero Madrid, która niegdyś była rzeźnią i targiem hodowlanym. Zbudowane w 1911 r. budynki służyły jako rzeźnia do 1996 r. – sale kinowe powstały tam w 2011 r. Rada Miasta Madrytu postanowiła wyremontować to miejsce i przekształcić je w centrum sztuki, którym jest dzisiaj. Cineteca Madrid to kino oryginalne także pod względem doboru repertuaru. Jest jedynym kinem w kraju, które wyświetla wyłącznie filmy non-fiction. Prezentowane są tylko dokumenty.

Cinema Pathé

fot. Facebook/Pathé Schweiz
MiejsceSpreitenbach (Szwajcaria)
Rok powstania2019
StylMinimalistyczny, przytulny


Zaczęliśmy naszą podróż w bardzo eleganckich wnętrzach i polecałam Wam odświętny dress code. To teraz dla odmiany miejsce, w którym najlepiej pasuje… piżama. Cinema Pathé w Szwajcarii proponuje swoim widzom oglądanie filmów w podwójnych łożach. Otrzymują również napoje i przekąski, a także kapcie. Są nawet stoliki nocne, aby poczuć się jak w domu.

Hot Tub Cinema

Na koniec naszej podróży mój faworyt. By go odwiedzić musimy wrócić do Londynu. To łączy moje dwie ulubione formy rozrywki: kino i wylegiwanie się w wannie. Do tej wizyty przyda się strój kąpielowy, bo seanse ogląda się tu w wannach z hydromasażem.