Przegląd animacji w średniowiecznej scenerii. Bezpłatne seanse pod Wawelem w weekend

„Zabij to i wyjedź z tego miasta”, czyli najnowszy film Mariusza Wilczyńskiego, otworzy 13. edycję Krakow Summer Animation Days. Wydarzenie odbędzie się w wyjątkowej scenerii, bo u stóp Wawelu, na placu Wielkiej Armii Napoleona przy ul. Powiśle w Krakowie. Późnowieczorne seanse zaplanowane są na weekend od 31 lipca do 1 sierpnia. W programie nie brakuje najlepszych filmów animowanych z festiwali filmowych Etiuda&Anima w Krakowie oraz ANIMATOR w Poznaniu.

Organizowany po raz 13. wakacyjny przegląd filmów animowanych skierowany jest przede wszystkim do dorosłych widzów. Mimo że animacje mogą kojarzyć się z rozrywką dla dzieci, to niejednokrotnie ich twórcy poruszają tematykę dojrzałą i odważną, otwartą na interpretację.

– Staramy się, żeby to były filmy lżejsze, chociaż zdarzają się różne, niektóre trudniejsze i wymagające refleksji. Część produkcji prezentowanych w tegorocznej edycji to filmy nagrodzone na zeszłorocznym festiwalu Etiuda&Anima. Tworzone z użyciem różnych technik i w różnych krajach, wszystkie jednak zaskakujące – mówi Marta Chwałek, koordynatorka Krakow Summer Animation Days.

Plakat 13. edycji Krakow Summer Animation Days.
Plakat 13. edycji Krakow Summer Animation Days.

13. edycję Krakow Summer Animation Days rozpoczyna seans filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” w reżyserii Mariusza Wilczyńskiego. Animacja została uhonorowana główną nagrodą na festiwalu filmowym w Gdyni. Wilczyński tworzył ją przez 14 lat, a głosy bohaterów podkłada w niej cała plejada gwiazd kina, w tym nieżyjący już artyści jak Gustaw Holoubek, Krzysztof Kowalewski czy Andrzej Wajda. Ten konkretny pokaz (piątek, 21:30) niesie z sobą dodatkową wartość w postaci całkiem nowej scenerii, w której widzowie obejrzą film. Otoczenie kamienic, Wawelu i rzeki może zaskoczyć odmienionym odbiorem wyjątkowej ścieżki dźwiękowej, skomponowanej przez Tadeusza Nalepę.

– W piątek i w sobotę zaplanowaliśmy seanse dzieł zaprezentowanych podczas zeszłorocznego festiwalu Etiuda&Anima. Będziemy też pokazywać filmy nagrodzone w połowie lipca na 14. festiwalu ANIMATOR w Poznaniu, wśród których widzowie odnajdą piękną opowieść pt. „Książę w cukierni” czy łotewsko-norweską produkcję „Moja ulubiona wojna”. Ta ostatnia może zaciekawić już samym pomysłem, ponieważ jest to rodzaj autobiograficznego animowanego dokumentu, którego akcja dzieje się w zimnowojennej Łotwie. To teraz dość popularny sposób na opowiadanie prywatnych historii, prywatnie mi bliski, bo zawsze lubiłam dokument – mówi Pełnej Kulturce Marta Chwałek.

W programie Krakow Summer Animation Days znalazła się sekcja poświęcona wybitnemu estońskiemu animatorowi i reżyserowi Ülo Pikkovowi. 5 jego krótkometrażowych dzieł będzie można obejrzeć w sobotę, organizatorzy zaznaczają jednak, że to cykl dla wytrwałych, ponieważ rozpoczyna się on o 23:45.

Podczas weekendowego przeglądu animacji znajdzie się także miejsce dla młodszych widzów. To za sprawą warsztatów, które w Kamienicy Szołayskich (Muzeum Narodowe w Krakowie) poprowadzi Daria Godyń. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat będą mogły uwolnić swój artystyczny potencjał i wykorzystać go do tworzenia prostych animacji z pomocą powszechnie dostępnych materiałów (np. wycinanek czy komórek). Warsztaty są bezpłatne, obowiązują jednak wcześniejsze zapisy.

Repertuar i szczegółowe informacje o Krakow Summer Animation Days można znaleźć na stronie KSAD.pl.