Dramat show, czyli po co oglądać musicale

Trochę zastanawiałam się w kinie, zanim wydałam pieniądze na bilet na „Annette” i Leosa Caraxa. Generalnie otwarta jestem na kino wszelkiego gatunku, ale jeśli mają mi przerywać fabułę i śpiewać piosenki, to nie jestem z tego powodu zachwycona. Nie rozumiem zachwytu nad „La La Land” czy „Mamma Mia”. Może odrobinę większą sympatię mam do „Nine”. Oczywiście doceniam pięknie zaśpiewane piosenki, ładny taniec, ale nie czuję, by to była moja estetyka. Za zobaczeniem „Anette” przemawiały dwa argumenty: zachwyt publiczności na festiwalu w Cannes i Marion Cotillard, którą osobiście uwielbiam właśnie za rolę w musicalu „Nine”.

To, co zobaczyłam na ekranie, z pewnością było intrygujące i niepokojące. Wzbudziło wiele emocji, których nie spodziewałam się po gatunku musical i utwierdziło w przekonaniu, że kino ma jeszcze całą masę środków estetycznych do odkrycia i że całymi garściami może czerpać z doświadczeń teatru.

Sztuczne i prawdziwe, teatralne i życiowe – cała fabuła „Annette” rozgrywa się w oparciu o te skrajności. Główni bohaterowie to śpiewaczka operowa Ann (Marion Cotillard) i komik Henry (Adam Driver). Oboje są przyzwyczajeni do  dawania w swoim życiu show i do nieustannego funkcjonowania w pełnym emocjonalnym napięciu. My – jako widzowie – też jesteśmy przez Caraxa jakby prowadzeni przez zaplanowane wielkie artystyczne widowisko, które od czasu do czasu delikatnie pęka, pokazując nieumalowaną, ludzką twarz wykonawcy. „Annette” jest zamknięta klamrą, zaczyna i kończy się pochodem aktorów zaangażowanych w film. Zapraszają nas na show, a na koniec dziękują nam za naszą obecność. Z drugiej strony mamy też scenę, w której Henry z wyrzutem mówi byśmy „przestali patrzeć”. Nasze zainteresowanie jest artystom potrzebne, a jednocześnie jest naruszeniem ich „ja”. Jesteśmy jak intruz, gdy show zaczyna być niesmaczne, a to, że patrzymy jest trochę naszym wyborem etycznym i czyni nas współwinnymi.

Kicz, oklaski i piosenki

W klasycznym musicalu zazwyczaj mamy prowadzoną dialogami historię, którą przerywają piosenki. Te muzyczne utwory – o ile mają potencjał – często zaczynają funkcjonować jako osobne dzieła, wchodząc do kultury. Aktorzy w „Annette” śpiewają niemal cały czas. Śpiewają, gdy się kąpią, gdy uprawiają seks, kiedy rodzą dzieci i gdy zabijają. Postaci są tworzone na dwa sposoby. Większość z nich to jedynie śpiewające kukiełki, narysowane grubą kreską groteski. Tak wyglądają aktorzy w scenie policyjnego przesłuchania lub porodu. Wiele rzeczy mamy przedstawionych estetyką znaną z teledysków, bardzo daleką od realizmu, a w wielu momentach ocierającą się o kicz.

Ten kicz i groteska to jednak w mojej ocenie nie estetyczna niedoróbka Caraxa; to świadomy zabieg, który ma nam wskazać, na co patrzeć w tej historii, a co jest tylko inscenizacją. Całość skąpana w pięknej muzyce, która nareszcie w musicalu jest warstwą narracyjną, a nie sztuką dla sztuki.

Sama historia jest poniekąd banalna. Oto para czołowych artystów zakochuje się w sobie, zostają małżeństwem i maja razem córkę. Następnie wszystko, co między nimi dobre i piękne, jest bezlitośnie miażdżone i niszczone przez rzeczywistość oraz ich wady i słabości. Miłość umiera, jej miejsce zajmuje nienawiść i samotność, a w tym wszystkim osadzony jest los małego, dopiero narodzonego człowieka. A jednak Caraxowi i jego aktorom udało się osiągnąć niesamowity efekt. W tej papierowej historii, w tej estetyce jak z podrzędnego melodramatu osadził prawdziwe uczucia. To one są siłą tego filmu i one przez ponad 2 godziny wbijają nas w kinowy fotel.

Lalka

Carax odważył się jeszcze na jeden zabieg, który może być trudny do zaakceptowania dla niektórych widzów. Tytułowa bohaterka, dziecko Ann i Henry’ego – Annette – grana jest przez lalkę. To, co bez problemu przeszłoby na scenie, do czego przyzwyczajony jest teatralny widz, reżyser wkłada w filmowa produkcję. I mogę Wam obiecać, że to jedna z najgenialniejszych decyzji reżyserskich, jakie podjął twórca. Nie psując wrażeń z oglądania filmu nie mogę powiedzieć dlaczego, ale mogę śmiało przyklasnąć tak odważnym posunięciom. To dzięki temu, gdy wychodzimy z kina, nie mamy poczucia, że obejrzeliśmy historię o tym, że małżeństwo to gwóźdź do trumny miłości. Ten film jest zupełnie o czym innym, ale prawdziwe przesłanie owiane jest – przynajmniej do pewnego czasu – tajemnicą.

Show to gwiazdy

Nie potrafię wyobrazić sobie tego filmu w innej obsadzie. Marion Cotillard jest wcieleniem stylu, delikatności i dojrzałej kobiecości. Śpiewa genialnie, ale to już o niej wiedzieliśmy z jej poprzednich kreacji. Podobno do roli Ann rozważane były też inne aktorki. Na liście znalazły się Rooney Mara, Michelle Williams, Kristen Stewart, a nawet Rihanna. Żadnej z nich nie potrafię zwizualizować jako Ann. Cotillard wydaje się idealna do roli kobiet pięknych i okrutnie niedocenianych przez mężów. Jednocześnie jest w niej okrutna, nieco wiedźmowata żądza zemsty.

Jednak prawdziwą perłą obsady „Annette” jest Adam Driver. Jego postać grana jest niemal nieruchomą twarzą, brzydką i wiecznie posępną. Komik, na którego twarzy przez cały film nie zagości uśmiech ani żadna inna mimika. Więzień własnych oczekiwań jako artysta, partner i ojciec. Patrząc na jego ogromne, silne i doskonałe wizualnie ciało mknące na motorze, na jego uzależnienie alkoholowe, na jego nieumiejętność radzenia sobie z emocjami i z agresją, widzimy całe rzesze mężczyzn tkwiących w pułapkach współczesnych oczekiwań. Rozpiętych między koniecznością zawodowego sukcesu, presją bycia idealnym kochankiem i ojcem, a jednocześnie niewyposażonych w żadne narzędzia komunikacji ze swoją psychiką.

„Annette” to piękny wizualnie i niezwykle trudny emocjonalnie film o miłości i jej braku, o krzywdzie i piętnie, o dramacie Kobiety, Mężczyzny i Dziecka.