“Legion Samobójców: The Suicide Squad”: movie is nom nom

Rzadko bywa, że sequele dorównują pierwowzorom, nie wspominając nawet o ich przebiciu. Przypadek recenzowanej tu superprodukcji jest wybitnie już rzadkim przykładem nieporównywalnego skoku jakościowego względem tego, co nakręcono wcześniej. Wbrew pozorom niekoniecznie dlatego, że „Legion Samobójców” Davida Ayera był złym filmem. Po prostu niepotrzebnie traktował się zbyt poważnie.

Reżyser „The Suicide Squad” James Gunn to postać dość ciekawa w Hollywood. Debiutował w branży jako scenarzysta czarnej komedii „Tromeo & Juliet” w 1996 roku – bardzo luźnej adaptacji klasyki Szekspira, gdzie główny bohater pracuje w salonie tatuażu na Manhattanie, główna bohaterka jest zaręczona z bogatym przedsiębiorcą przemysłu mięsnego, a narratorem jest Lemmy Kilmister (nieżyjący już frontman legendarnej kapeli metalowej Motorhead). Już wtedy widać było zamiłowanie do graniczącej z kiczem ostrej kolejki górskiej absurdów. Gunn rozsławił się jednak dopiero w 2014 roku jako reżyser superbohaterskiego blockbustera kinowego uniwersum Marvela – „Strażników Galaktyki”. Film uznawany za jeden z najlepszych w całym zestawie 25 (jak dotąd) produkcji z tej stajni. Głównie za sprawne połączenie kolorowej stylistyki kina nowej przygody lat 70., wyrwanej z tej epoki ścieżki dźwiękowej i czarnego humoru – to wszystko wrzucone w międzygwiezdną odmianę kina drogi. Mówiąc krótko: James Gunn zbudował swoją karierę na robieniu niepoważnych filmów o poważnych rzeczach.

Takim filmem miał być pierwotnie „Suicide Squad” z 2016 roku. Produkcja reklamowana jako szalona (dosłownie i w przenośni) jazda bez trzymanki z kolorową paletą antybohaterów połączonych w zespół zadaniowy, który nie mógł się udać. Na kartach komiksowych wyglądało to równie nieprawdopodobnie co smacznie: najbardziej niebezpieczni złoczyńcy świata zmuszeni bombami w karkach do współpracy z amerykańskim rządem by podejmować się misji, które ze wszelkich punktów widzenia są – nomen omen – samobójczymi. Historie te, jak na ideę przystało, nie były przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Trup ścielił się gęsto, bohaterzy oraz bohaterki rzucały mięchem dosłownie i w przenośni, pojawiały się nawiązania do najczarniejszych kart współczesnej amerykańskiej historii jak torturowanie więźniów czy inwazja w Zatoce Świń. Widzowie spodziewali się tego samego po filmowych “samobójcach”, a dostali mówiąc oględnie… rozwodnioną historię odkupienia, gdzie najgorsi z najgorszych okazują się całkiem sympatycznymi bohaterami tragicznymi, którzy wybrali takie a nie inne drogi życia, bo świat ich skrzywdził. Nie do końca o to chodziło. Na szczęście reżyser sequela nie lubi półśrodków i chwała mu za to.

Biorę po jednym złoczyńcy z każdej drużyny i słucham państwa

Cały czas piszę o “sequelu” filmu z 2016 roku, ale po prawdzie film nie kategoryzuje się wprost w ten sposób. Owszem, powracają postacie znane z pierwszej części, takie jak dowódca polowy całego cyrku Rick Flagg (zabawniejszy tym razem Joel Kinnaman), szefowa projektu “Task Force X” Amanda Waller (zimna jak lód Viola Davis), zapijaczony Australijczyk Capitan Boomerang (zapijaczony Australijczyk Jai Courtney), no i oczywiście ulubienica wszystkich cosplayerek na Halloween, czyli Harley Quinn (rewelacyjna jak zawsze w swej roli Margot Robbie). Na tym jednak powroty z przeszłości się kończą, bo do tamtejszych wydarzeń nikt nie odnosi się nawet słowem a pierwsze skrzypce grają zupełnie nowi gracze.

Nieformalnym liderem zespołu tym razem w miejsce granego przez Willa Smitha płatnego zabójcy Deadshota jest… płatny zabójca grany przez Idrisa Elbę – Bloodsport. Do jego podkomendnych należą między innymi: personifikacja amerykańskiego snu o władzy nad światem Peacemaker (zaskakująco dobry w tej roli były zapaśnik WWE John Cena), który – jak sam o sobie mówi – ceni pokój całym sercem i nie obchodzi go, ilu mężczyzn, kobiet i dzieci musi zabić by ten pokój osiągnąć. Ponadto straumatyzowany przez apodyktyczną Matkę Polka-Dot Man, wychowana na ulicach Paryża Ratcatcher 2 oraz absolutny ulubieniec fanów – wiecznie głodny i wiecznie nieogarniający rzeczywistości humanoidalny rekin King Shark.

Cały ten dziki gon zostaje wysłany do spalonego słońcem i napalmem fikcyjnego południowoamerykańskiego państewka Corto Maltese, aby zbadać doniesienia amerykańskiego wywiadu o znajdującej się w posiadaniu tamtejszej junty broni masowego rażenia. Szybko się jednak okazuje, że jedyna broń masowego rażenia w okolicy to King Shark i jego żołądek, gdy zespół musi walczyć nie tylko z lokalną partyzantką i armią Corto Maltese, ale też z brakiem zaufania do siebie nawzajem.

Send in the clowns

Zmiana na stołku reżyserskim z Davida Ayera na Jamesa Gunna okazała się strzałem między oczy niedowierzającym w to, że z tej opowieści da się wyciągnąć jeszcze jakąś treść. Jak już pisałem, Gunn rozsławił się robiąc filmy z mniejszym lub większym przymrużeniem oka i wygląda na to, że dokładnie tego było trzeba. Historia ma już na starcie spory potencjał, ale jak się okazało 5 lat temu, to nie wystarczy, by zrobić dobry film. Trzeba jeszcze mieć pomysł jak ten potencjał zagospodarować i wprowadzić ten pomysł w życie ekranowe.

Jaki pomysł miał Gunn? Bardzo prosty: nie przesadzać z melancholijnym poszukiwaniem głębi, gdzie jej zwyczajnie nie ma. Opowieść o Legionie Samobójców jest opowieścią o krwawych porachunkach jednych zabójców z innymi w imię tak zwanego dobra ogółu, gdzie owe dobro jest tym, co rządowi decydenci powiedzą, że nim jest. Legion Ayera był przedstawiony jako grupa złoczyńców, którzy mają heroiczną szansę zrobić coś dobrego – być może po raz pierwszy w ich parszywych życiach. Gunn nie bawi się w takie sentymenty. Jego Legion nie ma absolutnie żadnych złudzeń, że został wysłany w dżunglę, aby mordować ludzi ku uciesze polityków, którzy nie zawahają się, aby wcisnąć czerwony guziczek eksplodujący bomby w ich głowach, jeśli coś pójdzie nie tak. Ba, mogą to zrobić równie dobrze nawet po pomyślnie wykonanym zadaniu – bo po co kusić los?

Samobójcy (prawie) w komplecie // fot. Warner Brothers Entertianment Inc., Jessica Miglio

Jeśli wychodzimy z takiego założenia, a dodatkowo robimy film z kategorią wiekową R (a nie PG-13, jak w przypadku pierwowzoru), dostajemy szansę na stworzenie prawdziwie wybuchowej mieszanki gatunków kina akcji z pogranicza „The Expendables” i „Zombieland”. Podobnie jak w komiksowych źródłach Legion ocieka krwią, flakami, czarnym humorem, ponurym sarkazmem, radością z namiastki wolności i nienawiścią do świata w równych proporcjach. Wprawdzie znowu dostajemy ckliwą historię rodzinną Bloodsporta, który początkowo odmawia przyłączenia się do zespołu, a ostatecznie zostaje do tego zmuszony groźbami kierowanymi pod adresem jego córki, ale przynajmniej relacja rodzicielska odbiega od schematu “kochający tatuś – słodka córeczka”. Córeczka jest złodziejką i buja się od poprawczaka do poprawczaka, a tatuś mówi jej na to jedynie tyle, że w razie bójek ma zadawać przede wszystkim maksimum cierpienia. Sentymentalizmu jest w tym filmie więcej, ale nie jest to jego oś. Osią jest wielki rekin z rękami i nogami, który tuż przed pożarciem jakiegoś pechowca rzuca głosem Sly Stallone’a wielce wymowne “nom nom”. Wszystko w akompaniamencie przepięknego teatru zniszczenia i mordu podanego na srebrnej tacy z pięknych efektów specjalnych.

Harley się nie *sami-wiecie-co* w tańcu // fot. Warner Bros. Entertainment Inc.

#RestoreTheAyerCut…?

To wszystko zaowocowało sukcesem o proporcjach, którego nawet najbardziej optymistyczni wielbiciele zarówno kinowych filmów ze stajni DC Comics, jak i samego reżysera, się nie spodziewali. Na portalu Rotten Tomatoes „The Suicide Squad” cieszy się obecnie średnim wynikiem 91%, jeśli chodzi o zadowolenie krytyków filmowych, i 82% w przypadku widzów. W porównaniu z pierwszą częścią, która zebrała w analogicznych kategoriach żałosny wręcz wynik 26% i nieco lepszy, ale i tak średni 59%, można śmiało powiedzieć, że porównania nie ma.


Przeczytaj też:

Vesemir wychodzi z cienia Geralta. Recenzja animacji „Zmora Wilka”

Miłośnicy wiedźmińskiego świata właśnie zyskali kolejną pozycję obowiązkową do zobaczenia. Na platformie Netflix możecie obejrzeć film animowany (!) „Zmora Wilka”. Reżyserem jest Kwang Il Han, a scenarzystą Beau DeMayo. Film jest koprodukcją amerykańsko-południowokoreańską. Animowany wiedźmin?Dość nieufnie…


Niemniej, jak grzyby po deszczu wyrosły głosy, by dać reżyserowi pierwszego „Legionu Samobójców” drugą szansę. Taką samą jaką dostał Zack Snyder od HBO, kiedy to wytwórnia umożliwiła mu wypuszczenie reżyserskiej wersji „Ligi Sprawiedliwości”. Sam David Ayer wielokrotnie (i to na długo przed premierą Samobójców Gunna) pomstował do dziennikarzy, że jego film, tak samo jak pierwotna wersja „Ligi Sprawiedliwości”, został drastycznie okaleczony przez kierownictwo Warner Brothers. Studio miało bowiem własną wizję dla dzieła mocno odbiegającą od pierwotnego zamysłu reżysera w głębokie odmęty głupoty, które ostatecznie trafiły do kin. Trudno powiedzieć, ile w tym prawdy, nie mając dostępu do materiału źródłowego, ale biorąc pod uwagę, jak odmiennym i znacznie lepszym filmem względem pierwowzoru jest „Zack Snyder’s Justice League”, jestem skłonny uwierzyć, że Ayer nakręcił coś zupełnie innego niż to, co dostaliśmy. Czy lepszego? Tego nie wiemy i pewnie już nigdy się nie dowiemy. Warner Brothers po blamażu wizerunkowym jakim okazała się sprzedaż praw do „Ligi Sprawiedliwości” dostało solidną nauczkę w kwestiach PR-owych.

Póki co zostaje nam to, co mamy, i to, co możemy jeszcze dostać. James Gunn jest chwalony jako zbawca kinowych bohaterów zarówno Marvela jak i DC. Na pewno dostanie jeszcze szansę nakręcenia czegoś w temacie, skoro ma obecnie bardzo silną pozycję w branży zdominowanej przez odrodzenie kina superbohaterskiego. Są różne opinie na temat tego stanu rzeczy, ale ja nie narzekam. Tylko że ja jestem 30-letnim nerdem zakochanym nadal bez pamięci w Spider-Manie i Flashu. Teraz do tych crushów na pewno dołączy King Shark.