Największe muzeum świata otwiera wystawę tokenów NFT

Token NFT to, najprościej mówiąc, wirtualny unikat. Tak jak w rzeczywistości istnieje jeden oryginalny obraz danego malarza i każda próba skopiowania go będzie zawsze pewnego rodzaju ilustracją, niedoskonałą kopią – tak samo tokena NFT nie można skopiować, jest jedyny w swoim rodzaju. Tokeny takie mają, według niektórych ekspertów, zrewolucjonizować branże związane ze sztuką i rozrywką, choć najczęściej patrzy się na nie przez pryzmat potencjalnego zysku i możliwości inwestycyjnych. Rosyjski Ermitaż – jedno z największych muzeów na świecie – chce teraz pokazać, że tokeny NFT mogą wnieść do świata sztuki coś więcej niż pieniądze.

Państwowe Muzeum Ermitażu w Sankt Petersburgu otworzyło bezpłatną wystawę dzieł występujących wyłącznie w przestrzeni wirtualnej pod postacią tokenów NFT. Jej autorzy podkreślają, że nie udostępniają ekspozycji w świecie rzeczywistym. Żeby móc ją obejrzeć, trzeba założyć gogle wirtualnej rzeczywistości (to rozwiązanie rekomendowane przez kuratorów wystawy) lub załączyć ją na ekranie smartfonu czy komputera.

Projekt możesz zobaczyć tutaj [LINK].

Naga Lady Gaga i NFT z zaprogramowanym samozniszczeniem

Na wystawie „Eteryczny Eter” internauci mogą obejrzeć 38 prac, które tematycznie związane są z tokenami NFT. Władze rosyjskiego muzeum zamierzają tym sposobem opowiedzieć historię tego fenomenu – a właściwie pozwolić, by ten opowiedział się sam w sposób autoteliczny – trochę jak film o historii kinematografii.

Już samą przestrzeń wirtualnego muzeum możemy traktować jak eksponat – starczy bowiem spojrzeć pod różnymi kątami i z różnych odległości na jego kształt przypominający ośmiornicę, w której mackach poruszają się zwiedzający. Wystawa składa się z prac, których autorzy bawią się sztuką, rozmiarami i kształtami, wplatając efekty procesu twórczego w tematykę cyfrowych unikatów. W kolekcji znajdziemy na przykład wideo z Lady Gagą autorstwa Roberta Wilsona, który poprosił wokalistkę, by ta zapozowała nago w wannie w pozie znanej z obrazu „Śmierć Marata” Jacques-Louisa Davida (XVIII w.). Piosenkarka w nagraniu czyta tekst ikony libertynizmu, François de Sade, od którego nazwiska utworzone zostało słowo „sadyzm”. Dzieło Wilsona jest jednym z najsłynniejszych przykładów powiązania sztuki z technologią tokenów NFT. Na wystawie Ermitażu znajdziemy także obraz stworzony częściowo z użyciem algorytmów czy prosty czarno-biały obrazek przedstawiający las oraz napis „jeśli globalne ocieplenie przekroczy normę o 2 stopnie Celsjusza, ten token NFT ulegnie samospaleniu”.

Rosyjscy muzealnicy chcą sprawić, że instytucja stanie się „globalnym muzeum”. 10 listopada dyrekcja placówki przecięła cyfrową wstęgę – symbolicznie, bo przy pomocy kontrolera z zestawu wirtualnej rzeczywistości.

Ermitaż sprzedaje sztukę w formie tokenów NFT

To nie pierwszy przypadek użycia tokenów NFT przez znajdujące się w Sankt Petersburgu muzeum. Ermitaż we wrześniu 2021 r. zapowiedział sprzedaż aukcyjną najsłynniejszych dzieł sztuki przy użyciu tej technologii. W ofercie znalazł się między innymi obraz Leonarda da Vinci pt. „Madonna Litta” oraz dzieła Vincenta Van Gogha czy Claude’a Moneta. Cena wywoławcza każdej z prac rozpoczynała się z poziomu tysiąca dolarów (płatnych kryptowalutą BUSD). Każde ze sprzedanych w ten sposób dzieł uzyskiwało elektroniczny podpis dyrektora Ermitażu, Michaila Piotrovsky’ego.